BSH-120-01-L-D-A-LC
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSH-120-01-L-D-A-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSH-120-01-L-D-A-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSH-120-01-L-D-A-LC |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | .5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.975 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | BSH |
|---|---|
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Packaging: | Tube |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 240 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.128" (3.25mm) |
| Features: | Board Guide, Board Lock |
| Detailed Description: | 240 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Socket, Center Strip Contacts |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSH-120-01-L-D-A-LC, use the request quote form to request BSH-120-01-L-D-A-LC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSH-120-01-L-D-A-LC.The price and lead time for BSH-120-01-L-D-A-LC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSH-120-01-L-D-A-LC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

