BSE-080-01-L-D-LC
Samtec, Inc.
BSE-080-01-L-D-LC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSE-080-01-L-D-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BSE-080-01-L-D-LC
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .8MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Series:BSE
Pitch:0.031" (0.80mm)
Packaging:Tray
Number of Rows:2
Number of Positions:160
Mounting Type:Surface Mount
Mated Stacking Heights:5mm, 8mm
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.128" (3.25mm)
Features:Board Lock
Detailed Description:160 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold