BSD316SNL6327XT
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSD316SNL6327XT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSD316SNL6327XT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSD316SNL6327XT |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 30V 1.4A SOT-363 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.50 | $0.353 | $0.232 | $0.137 | $0.105 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 3.7µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | PG-SOT363-6 |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 160 mOhm @ 1.4A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 500mW (Ta) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Other Names: | BSD316SN L6327INCT BSD316SN L6327INCT-ND BSD316SNL6327 BSD316SNL6327XTCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 94pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 0.6nC @ 5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 1.4A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount PG-SOT363-6 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 1.4A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSD316SNL6327XT, use the request quote form to request BSD316SNL6327XT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSD316SNL6327XT.The price and lead time for BSD316SNL6327XT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSD316SNL6327XT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

