BSD235N L6327
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSD235N L6327 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSD235N L6327 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSD235N L6327 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET 2N-CH 20V 0.95A SOT363 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.2V @ 1.6µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | PG-SOT363-6 |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 350 mOhm @ 950mA, 4.5V |
| Power - Max: | 500mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Other Names: | BSD235N L6327-ND BSD235N L6327INTR BSD235N L6327INTR-ND BSD235NL6327INTR SP000442458 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 63pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 0.32nC @ 4.5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 20V 950mA 500mW Surface Mount PG-SOT363-6 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 950mA |
| Base Part Number: | BSD235 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSD235N L6327, use the request quote form to request BSD235N L6327 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSD235N L6327.The price and lead time for BSD235N L6327 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSD235N L6327.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

