BSC320N20NS3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
BSC320N20NS3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSC320N20NS3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BSC320N20NS3GATMA1
Manufacturer Infineon
Description MOSFET Transistor, N Channel, 36 A, 200 V, 0.027 ohm, 10 V, 3 V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17069 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 90µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TDSON-8
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:32 mOhm @ 36A, 10V
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-PowerTDFN
Other Names:BSC320N20NS3 GCT
BSC320N20NS3 GCT-ND
BSC320N20NS3GATMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2350pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:29nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):200V
Detailed Description:N-Channel 200V 36A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:36A (Tc)