BSC026N02KSGAUMA1
Infineon Tech, ICs
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSC026N02KSGAUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSC026N02KSGAUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSC026N02KSGAUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Tech, ICs |
| Description | MOSFET N-CH 20V 25A/100A TDSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.721 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.2V @ 200µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±12V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | PG-TDSON-8 |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.6 mOhm @ 50A, 4.5V |
| Power Dissipation (Max): | 2.8W (Ta), 78W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-PowerTDFN |
| Other Names: | BSC026N02KS G BSC026N02KS G-ND BSC026N02KS GTR BSC026N02KS GTR-ND BSC026N02KSG BSC026N02KSGAUMA1TR SP000379664 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 7800pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 52.7nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 2.5V, 4.5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | N-Channel 20V 25A (Ta), 100A (Tc) 2.8W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 25A (Ta), 100A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSC026N02KSGAUMA1, use the request quote form to request BSC026N02KSGAUMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSC026N02KSGAUMA1.The price and lead time for BSC026N02KSGAUMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSC026N02KSGAUMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

