BQ25012RHLR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BQ25012RHLR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BQ25012RHLR
Manufacturer N/A
Description Battery Charger Li-Ion/Li-Pol Packs 500mA 4.2V 20-Pin VQFN EP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5107 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Max):6.5V
Supplier Device Package:20-VQFN (3.5x4.5)
Series:-
Programmable Features:Current, Timer
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad
Other Names:296-17804-2
BQ25012RHLRG4
BQ25012RHLRG4-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Cells:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Interface:USB
Fault Protection:Over Temperature
Detailed Description:Charger IC Lithium Ion/Polymer 20-VQFN (3.5x4.5)
Current - Charging:Constant - Programmable
Charge Current - Max:500mA
Battery Pack Voltage:4.2V