BQ014D0153K
AVX Corporation
BQ014D0153K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BQ014D0153K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BQ014D0153K
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 0.015UF 10% 63VDC RAD
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:478-3421
BQ014D0153K-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.015µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.015µF