BQ014D0152J
AVX Corporation
BQ014D0152J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BQ014D0152J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BQ014D0152J
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 1500PF 5% 63VDC RADIAL
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:478-3376
BQ014D0152J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1500pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1500pF