BP7.5-12-T2-FR
B B Battery
BP7.5-12-T2-FR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BP7.5-12-T2-FR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BP7.5-12-T2-FR
Manufacturer B B Battery
Description BATTERY LEAD ACID 12V 7.5AH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / Not applicable
Call
Reference Price
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Weight:2600g
Voltage - Rated:12V
Termination Style:Spade, .250" (6.3mm)
Standard Charge Time:-
Standard Charge Current:-
Size / Dimension:6.00" L x 2.62" W x 3.76" H (152.5mm x 66.5mm x 95.5mm)
Shipping Info:-
Series:BP
Other Names:BP7.5-12-T2FR
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Discharge Rate:20Hr
Detailed Description:12V Lead Acid (VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 7.5Ah