BP10-12-T2
B B Battery
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BP10-12-T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BP10-12-T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BP10-12-T2 |
|---|---|
| Manufacturer | B B Battery |
| Description | BATTERY LEAD ACID 12V 10AH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 12 pcs | 54 pcs | 102 pcs | 252 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $38.29 | $34.037 | $29.782 | $27.23 | $25.528 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | 3300g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 12V |
| Termination Style: | Spade, .250" (6.3mm) |
| Standard Charge Time: | - |
| Standard Charge Current: | - |
| Size / Dimension: | 6.00" L x 2.62" W x 4.65" H (152.5mm x 66.5mm x 118.0mm) |
| Shipping Info: | - |
| Series: | BP |
| Other Names: | 522-1030 BP1012T2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Discharge Rate: | 20Hr |
| Detailed Description: | 12V Lead Acid (VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 10Ah |
| Capacity: | 10Ah |
| Battery Chemistry: | Lead Acid (VRLA) |
| Battery Cell Size: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BP10-12-T2, use the request quote form to request BP10-12-T2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BP10-12-T2.The price and lead time for BP10-12-T2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BP10-12-T2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


