BMOD0500 P016 B01
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BMOD0500 P016 B01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BMOD0500 P016 B01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BMOD0500 P016 B01 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP 500F 16V CHASSIS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $556.05 | $533.052 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 16V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module, Screw Terminals |
| Other Names: | 109005B 1182-1028 BMOD0500P016B01 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 7.047" (179.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.1 mOhm |
| Detailed Description: | 500F (EDLC) Supercapacitor 16V Module, Screw Terminals 2.1 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 500F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BMOD0500 P016 B01, use the request quote form to request BMOD0500 P016 B01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BMOD0500 P016 B01.The price and lead time for BMOD0500 P016 B01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BMOD0500 P016 B01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

