BK/S506-V-250-R
Bussmann (Eaton)
BK/S506-V-250-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BK/S506-V-250-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BK/S506-V-250-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Series:S506
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Other Names:BK-S506-V-250-R
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.265
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.64 Ohms
Current Rating:250mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A