BK/S501-800-R
Bussmann (Eaton)
BK/S501-800-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BK/S501-800-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BK/S501-800-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 196 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:S501
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm
Other Names:283-2671
BK-S501-800-R
BK/S501-800R
BK/S501800R
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.097
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.245 Ohms
Current Rating:800mA