BK/S500-2.5A
Bussmann (Eaton)
BK/S500-2.5A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BK/S500-2.5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BK/S500-2.5A
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:S500
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm
Other Names:BK-S500-2-5A
S500-2.5A
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:6.1
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.035 Ohms
Current Rating:2.5A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A