BK/S-8301-1Q
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BK/S-8301-1Q with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BK/S-8301-1Q
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE BLOK CART 300V 20A CHASSIS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage:300V
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series:S-8000
Other Names:BK-S-8301-1Q
Orientation:Vertical
Number of Circuits:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Fuseholder Type:Block
Fuse Type:Cartridge
Fuse Size:-
For Use With/Related Products:-
Detailed Description:Fuse Block 20A 300V 1 Circuit Cartridge Chassis Mount
Current Rating:20A