BH33PB1WHFV-TR
LAPIS Semiconductor
BH33PB1WHFV-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BH33PB1WHFV-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BH33PB1WHFV-TR
Manufacturer ROHM
Description Fixed LDO Voltage Regulator, 1.7V to 5.5V, 315mV Dropout, 3.3Vout, 150mAout, HVSOF-5 RoHS Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40442 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:HVSOF5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOT-665
PSRR:60dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:BH33PB1WHFV-TR-ND
BH33PB1WHFVTR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA HVSOF5
Current - Supply (Max):40µA
Current - Quiescent (Iq):4µA
Current - Output:150mA