BH28FB1WHFV-TR
LAPIS Semiconductor
BH28FB1WHFV-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BH28FB1WHFV-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BH28FB1WHFV-TR
Manufacturer ROHM
Description LDO Regulator Pos 2.8V 0.15A 5-Pin HVSOF T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36807 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:HVSOF5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOT-665
PSRR:70dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:BH28FB1WHFV-TR-ND
BH28FB1WHFVTR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA HVSOF5
Current - Quiescent (Iq):70µA
Current - Output:150mA