BH18LB1WHFV-TR
LAPIS Semiconductor
BH18LB1WHFV-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BH18LB1WHFV-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BH18LB1WHFV-TR
Manufacturer ROHM
Description BHXXLB1 Series 150 mA 1.8 V Output Surface Mount CMOS LDO Regulator HVSOF-5
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38338 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:HVSOF5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOT-665
PSRR:70dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:BH18LB1WHFV-TR-ND
BH18LB1WHFVTR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA HVSOF5
Current - Quiescent (Iq):70µA
Current - Output:150mA