BFC247952754
Buy BFC247952754 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247952754
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.75UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
450 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm)
Series:MKP479
Package / Case:Radial
Other Names:222247952754
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.925" (23.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.75µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.75µF