BFC247952513
Buy BFC247952513 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247952513
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.051UF 5% 400VDC RAD
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Series:MKP479
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222247952513
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.051µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.051µF