BFC247944225
Buy BFC247944225 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247944225
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
350 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
Series:MKP479
Package / Case:Radial
Other Names:222247944225
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2.2µF