BFC247942824
Buy BFC247942824 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247942824
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series:MKP479
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222247942824
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.82µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.82µF