BFC247942205
Buy BFC247942205 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247942205
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
350 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Series:MKP479
Package / Case:Radial
Other Names:222247942205
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2µF