BFC247048393
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC247048393
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC247048393 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247048393
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKT470
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222247048393
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.039µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.039µF