BFC247018824
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC247018824
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC247018824 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247018824
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.82UF 10% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Series:MKT470
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222247018824
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.82µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.82µF