BFC246949273
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246949273
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246949273 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246949273
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Series:MKT469
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222246949273
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.027µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.027µF