BFC246851185
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246851185
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246851185 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246851185
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm)
Series:MKT468
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222246851185
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.8µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.8µF