BFC246829274
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246829274
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246829274 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246829274
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
1250 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.291" W (17.50mm x 7.40mm)
Series:MKT468
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222246829274
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.27µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.27µF