BFC246828225
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246828225
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246828225 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246828225
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm)
Series:MKT468
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222246828225
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:2.2µF