BFC246818684
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246818684
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246818684 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246818684
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Series:MKT468
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222246818684
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.68µF