BFC246806125
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246806125
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246806125 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246806125
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL
(In US Dollars)
1100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.413" W (26.00mm x 10.50mm)
Series:MKT468
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222246806125
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.2µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.2µF