BFC246731472
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246731472
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246731472 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246731472
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Series:MKT467
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222246731472
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:4700pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:4700pF