BFC246728152
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC246728152
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC246728152 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC246728152
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Series:MKT467
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222246728152
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1500pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1500pF