BFC238671124
Buy BFC238671124 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238671124
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.12UF 5% 2.5KVDC SCREW
(In US Dollars)
42 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Voltage Rating - AC:900V
Tolerance:±5%
Termination:Screw Terminals
Size / Dimension:1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Series:MMKP386
Ratings:-
Packaging:Tray
Package / Case:Rectangular Box
Other Names:222238671124
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.201" (30.50mm)
Features:Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.12µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance:0.12µF