BFC238623225
Buy BFC238623225 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238623225
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC SCREW
(In US Dollars)
42 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:Screw Terminals
Size / Dimension:1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm)
Series:MMKP386
Ratings:-
Packaging:Tray
Package / Case:Rectangular Box
Other Names:222238623225
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.496" (38.00mm)
Features:Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance:2.2µF