BFC238551163
Buy BFC238551163 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238551163
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.016UF 5% 1.6KVDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC:550V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Series:MKP385
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222238551163
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.016µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.016µF