BFC238351123
Buy BFC238351123 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238351123
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC:550V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Series:MMKP383
Package / Case:Radial
Other Names:222238351123
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.012µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.012µF