BFC238344622
Buy BFC238344622 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238344622
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 6200PF 5% 1.4KVDC RAD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Voltage Rating - AC:500V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222238344622
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:6200pF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:6200pF