BFC238344163
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238344163 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238344163
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.016UF 5% 1.4KVDC RAD
(In US Dollars)
450 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Voltage Rating - AC:500V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222238344163
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.016µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.016µF