BFC238342512
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238342512
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238342512 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238342512
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 5100PF 5% 1.4KVDC RAD
(In US Dollars)
900 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Voltage Rating - AC:500V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 42512
2222 383 42512-ND
BFC2 383 42512
BFC2 383 42512
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5100pF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5100pF