BFC238340124
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238340124
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238340124 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238340124
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.12UF 5% 1.4KVDC RAD
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Voltage Rating - AC:500V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 40124
BC1931
BFC2 383 40124
BFC2 383 40124
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.12µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.12µF