BFC238333363
Buy BFC238333363 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238333363
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.036UF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
550 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:350V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222238333363
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.036µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.036µF