BFC238330223
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238330223
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238330223 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238330223
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.022UF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 82 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:350V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 30223
BC1901
BFC2 383 30223
BFC2 383 30223
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.022µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.022µF