BFC238330204
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238330204
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238330204 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238330204
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.2UF 5% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:350V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 30204
BC1900
BFC2 383 30204
BFC2 383 30204
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.2µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.2µF