BFC238320433
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238320433
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238320433 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238320433
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 20433
BC1869
BFC2 383 20433
BFC2 383 20433
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.043µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.043µF