BFC238302304
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238302304
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238302304 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238302304
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.3UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
650 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 02304
2222 383 02304-ND
BFC2 383 02304
BFC2 383 02304
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.3µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.3µF