BFC238300824
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238300824
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238300824 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238300824
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Series:MMKP383
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 00824
BC1846
BFC2 383 00824
BFC2 383 00824
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.82µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.82µF