BFC238300564
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238300564
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238300564 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238300564
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 00564
BC1841
BFC2 383 00564
BFC2 383 00564
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.56µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.56µF