BFC238300434
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238300434
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238300434 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238300434
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 00434
BC1838
BFC2 383 00434
BFC2 383 00434
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.587" (116.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.43µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.43µF